Kupiłem Wędzarnię Elektryczną Borniak .... Co dalej? Zrębki!!!
Dokonaliśmy wyboru Wędzarni, wybraliśmy jej wielkość, model, dokupiliśmy potrzebne akcesoria. Dostaliśmy pakiet startowy 10 litrów zrębek na start. Nasze pierwsze wędzonki wyszły i co dalej? Wiele osób zaczynających przygodę z wędzeniem, ma dylemat czym wędzić? Jakie drewno do wędzenia będzie najlepsze? Czy drewno z drzew liściastych, owocowe, które wybrać?
Drewno do wędzenia a zrębki?
Do zalet zrębków należy przede wszystkim fakt utrzymania stałych paramentów. W przeciwieństwie do drewna mają one „bardziej” jednolitą charakterystykę. Są mniej podatne na grzyby i pleśnie dzięki temu, że mają niską wilgotność. Rozdrobnienie zrębków ułatwia utrzymanie suchości, przeważnie ich wilgotność wynosi ok. 10%. Aby uzyskać taka wilgotność zrębków, są one suszone w temperaturze 600 stopni Celsjusza. Suszenie likwiduje zarodki pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów.
Hmmm... Czym mam wędzić, z jakiego drewna wybrać zrębki?
W Polsce od zamierzchłych czasów wędzi się drewnem liściastym. Do wędzenia stosowane jest drewno z drzew owocowych oraz liściastych – olcha, klon, buk, brzoza, dąb, orzech, czereśnia, śliwa, jabłoń.
Rodzaje zrębków – gatunki
W zależności od rodzaju użytego drewna otrzymamy różny efekt naszego wędzenia. Warto o tym pamiętać w momencie podejmowania decyzji o zakupie. Ponadto należy zorientować się, czy wybrany przez nas gatunek będzie odpowiedni do posiadanego przez nas rodzaju mięsa. Niektóre gatunki mogą być uniwersalne, inne będą lepiej nadawały się do ryb czy drobiu. Oczywiście, wszelkie mieszanki różnych gatunków zrębek własnego pomysłu nadadzą naszym wędlinom niepowtarzalny smak.
Przyjrzyjmy się zatem kilku najpopularniejszym rodzajom drewna używanych do produkcji zrębek wędzarniczych.
Zrębki Olcha
Olchowe drewno powszechnie uważane jest za najlepsze do wędzenia. Z tego powodu jest ono najczęściej wybierane. Nadaje się świetnie dla każdego rodzaju mięs i ryb. Olcha nada naszym wyrobom wędzarniczym piękną ciemnożółtą barwę.
Zrębki Buk
Drewno bukowe zajmuje drugą pozycję wśród najpopularniejszych. Stosowane jest przede wszystkim do wędzenia wieprzowiny i ryb.
Zrębki Dąb
Dąb to drzewo występujące w dwóch odmianach. Dąb czerwony jest jednym z najszybciej palących się odmian. Nada Twoim wędzonkom wyczuwalny smak miodu i piękną brązową barwę. Z kolei dąb biały jest zdecydowanie łagodniejszy, świetnie nadający się do wędzenia wołowiny, ryb i drobiu.
Rodzaj użytego drewna podczas wędzenia a kolor wędzonek
Jabłoń – daje łagodny dym i słodki owocowy posmak, nadaje kolor brązowy – idealne drewno do wędzenia do drobiu
Śliwa – daje łagodny dym i gorzkawy owocowy posmak, nadaje kolor brązowy- idealne drewno do wędzenia do drobiu
Orzech – smak może być delikatnie cierpki, drewno uzyskuje kolor ciemnożółty – doskonałe, do wędzenia drobiu, ryb
Klon – słodki smak wędzonek, kolor złocistożółty, dobre do wędzenia wołowiny, ryb
Olcha – bardzo popularne drewno do wędzenia, kolor od ciemnożółtego do brązowego, doskonale nadaje się do wędzenia wszystkich rodzajów mięs i ryb
Buk – zabarwienie złocistożółte, zalecany szczególnie do wędzenia wieprzowiny i ryb
Dąb – nadaje kolor brązowy, dobry do wędzenia wołowiny, ryb i drobiu
Brzoza – stosowana jest do rozpalania nagrzewania wędzarni i osuszania wyrobów
Jakie powinny być zrębki do wędzenia?
Wędzimy zrębkami suchymi, dopuszczalna wilgotność wynosi 25%. Mokre zrębki powodują pirolizę, która w efekcie sprawia, że wędzonki są kwaśne i okopcone. Zrębki do wędzenia muszą być surowe, ładne, czyste, bez grzyba, próchna i pleśni. Oczywiście nie stosujemy zrębek z rozbiórek, niewiadomego pochodzenia... Do wędzarni Borniak, zrębki zostały specjalnie wyselekcjonowane by, ani nie spalały się za szybko lub nie blokowały podajnika podczas spalania, gdyż może się to przyczynić do uszkodzenia generatora dymu, co może zakończyć się zwarciem a w finale doprowadzić do pożaru.
A wy dokonaliście już swojego wyboru? Wiecie, jakie zrębki, z jakiego drewna będą dla was odpowiednie? Powiem wam, że każdy ma swój gust i swój smak. Dlatego próbujcie, by odnaleźć wasz smak i kolor.
Trzymajcie się ciepło, zima zapasem.